Príhovor majiteľa pri príležitosti 60. výročia hotela

Slovenčina

Spomienky z nastupujúcej jesene a zo života

 

Nie som už pionier v bledomodrej košeli v tmavomodrých nohaviciach s červenou šatkou na krku, a tak už môžem s prichádzajúcou jeseňou spomínať. Bolo to pred tridsiatimi rokmi 31. augusta 1989, keď sa mi podarilo úspešne absolvovať vôbec jeden z prvých konkurzov organizovaných v tej dobe na riaditeľa hotela, hotela Partizán. A tu hneď prvá zaujímavosť. Konkurzu sme sa zúčastnili šiesti spolužiaci z vysokej školy, snáď dobrý výber z prvých 31 absolventov z roku 1975 novozaloženej  fakulty cestovného ruchu a spoločného stravovania v Banskej Bystrici. Funkcia riaditeľa bola nomenklatúrna funkcia schvaľovaná straníckymi orgánmi. Tu hneď ďalšia spomienka. Predseda straníckej organizácie pre celú Bystriansku dolinu ma po mojom nástupe pri preberaní hotela, keď bol silne pod vplyvom alkoholu, upozornil: “ Vy sa ešte netešte, Vás ešte neschválila naša stranícka organizácia“.

 

Z pozície pamätníka si dovolím pár zaujímavostí, ktoré ste možno nevedeli:

Hotel Partizán bol dokončený v roku 1961, bol otvorený na dvakrát. Najskôr 29. augusta len kuchyňa a reštaurácia k oslavám SNP  a neskôr k vianočným sviatkom už do stálej prevádzky.

Hotel Partizán už v rokoch 1967 - 1968 ako jeden z prvých hotelov v Československu tvoril komplexné stredisko, keď okrem hotela Partizán  patrilo k hotelu ešte aj Živánčisko – neskôr Zbojnícka koliba, dnes Tálska Bašta, zrubová osada s 29 zrubami so samoobslužnou reštauráciou, s potravinami a zelovocom, lyžiarsky vlek, letné  kúpalisko pre deti a dospelých, motel a autocamping Tále, minigolf.
Za výstavbu hotela Partizán ako aj motela Tále ale aj za letného kúpaliska je potrebné poďakovať pánovi Ľudovítovi Bortelovi (dnes už nežijúcemu), ktorý ako splnomocnenec pre obchod a turizmus v Prahe prideľoval prostriedky na projekty v parite 2 projekty v Čechách 1 projekt na Slovensku. Bol zamilovaný do Táľov, kde po odchode do dôchodku trávil spolu s manželkou päť mesiacov v roku. Snáď aj preto, že  vtedy ešte na tálskych lúkach zastrelil kapitálneho jeleňa, potom pri oslave úspešného lovu s jeho obľúbenou borovičkou prehlásil: „ Tu bude stáť hotel.“  Vyšlo to.

Kúpalisko som postavil za dve fľaše vodky. Zavolal som okresného tajomníka v Žiline, ten riaditeľa panelárne a kúpalisko sa stavalo.

 

Hotel Partizán obhajuje niekoľko prvenstiev:

  • v roku 1968 mal ako jeden z prvých hotelov na Slovensku minigolf

  • v roku 1968  mal ako jeden z prvých hotelov na Slovensku lyžiarsky vlek

  • v roku 1989 sa zaradil medzi prvé hotely na Slovensku s krytým bazénom

  • bol prvým hotelom v Československu, ktorý mal farebné televízory so satelitným príjmom na všetkých hotelových izbách. Podarilo sa nám to za pomoci zástupcov anglickej cestovnej kancelárie Thomson v roku 1990, ktorí z Anglicka priniesli satelitný prijímač a zástupcov Tesly Orava, ktorí nám na splátky dodali televízory. Anglickí hostia navštevovali hotel Partizán v rokoch 1990 – 1992 v najmä v zimných turnusoch.

  • ako jeden z prvých hotelov na Slovensku už v roku 1990 ponúkal návštevníkom Táľov jazdu na koči a na koňoch v spolupráci so žrebčínom Nový Tekov

  • ako prvý hotel na Slovensku ponúkal lety teplovzdušným balónom.  Balón sme kúpili za symbolickú cenu od štátneho majetku Veľaty, ktorý balón nafúkol len na oslavy 1. mája, pripevnil na nákladné auto a prešiel sprievodom po Trebišove.

  • Hotel Partizán bol privatizovaný v roku 1992 za vlády Jána Čarnogurského v I. vlne veľkej privatizácie ako jeden z prvých hotelov na Slovensku.

  • ako prvý hotel na Slovensku  v roku 2005 otvoril lanový park Tarzánia

 

Hotel Partizán je aj naďalej vlajkovou loďou inovácií a snahy o nové prekvapenia pre hostí. V 90. rokoch sme kúpili priestory Dolného strediska v Mýte pod Ďumbierom, kde sme začali budovať Ajax farmu (pomenovanie po psíkovi Ajaxovi, ktorého pri farme zrazilo auto) na chov koní anglického plnokrvníka pre dostihový šport a na jazdenie pre hostí ako aj na jazdecký šport. Neskôr domáce ZOO, pre deti a návštevníkov, chov hospodárskych  zvierat s využitím mäsa, mlieka na vlastnú produkciu výrobkov.

Hotel Partizán po vyhorení starej koliby v januári 2005 dal v januári 2006 do prevádzky Tálsku baštu.

Chceme sa pochváliť, že od roku 2007 sme zelený hotel. Separujeme sklo, papier, plasty, kovový odpad, biologický odpad, komunálny odpad  a na ohrev teplej pitnej vody a vody na kúrenie používame tepelné čerpadlá voda- voda, voda – vzduch, na streche hotela Partizán sme v roku 2010 nainštalovali fotovoltické panely o výkone 70kW, teplú vodu z umývadiel a spŕch z hotela, ako aj z vysoko kapacitných pračiek z hotelovej práčovne zachytávame v podzemí hotela v nádržiach zariadených na spätný odber tepla pre tepelné čerpadlá.

Hotel prešiel zásadnými prestavbami a dostavbami v rokoch 1992, 1994, jednou z najväčších bola dostavba v roku 2011, kedy sme dobudovali priestory štýlového wellness, kongresového centra, novej hotelovej reštaurácie s terasou, izieb na štvrtom a piatom poschodí. V roku 2015 pribudli mezonetové apartmánySoľný prameň v Nature Wellness center a vonkajší areál Partizána Ferda pre deti pri Táslekj Bašte. V roku 2016 panoramatická terasa a priestory Slnečného SPA. V roku 2017 sme dokončili a slávnostne v hoteli otvorili Detskú Herňu partizána Ferda, začali sme s modernizáciou izieb a apartmánov, ktorú sme do roka úspešne ukončili, dobudovali sme ubytovaciu časť sever, novú časť Panorama Restaurant, Family Saunas, Privátne wellness a Cognac, rum & cigar club. Rok 2018 bol pre nás spojený so splnením sna, stali sme sa prevádzkovateľmi vlastného lyžiarskeho strediska MÝTO SKI & BIKE CENTRUM, ktoré sme 12. 7. 2019 prvýkrát v takmer 25-ročnej histórii strediska otvorili aj v letnej sezóne. V našej snahe nepoľavujeme, práve v týchto dňoch pripravujeme kopec noviniek, ktoré skvalitnia služby pre lyžiarov a nadšencov zimných športov.

 

Verím, že si ceníte snahu rodiny Kičovej o zachovanie rázu HOTELA PARTIZÁN****. V tomto roku oslavujeme jeho 60. narodeniny. Do jeho histórie sa zapísalo mnoho osobností a som rád, že sa mi s rodinou a spolupracovníkmi darí pokračovať v tradícii našich predchodcov, keď hotel Partizán bol pri uvádzaní do prevádzky hodnotený ako “Hotel s najmodernejším vybavením a s najlepšími službami“ a v médiách označený ako „Perla stredného Slovenska".

Snažíme sa úspešne plniť Vaše priania a poskytovať Vám denne služby na najvyššej úrovni. Svedčí o tom mnoho pozitívnych ohlasov, ktoré denne dostávame.

 

Ďakujeme za priazeň a prajeme príjemné chvíle pri strávení pobytu v Hoteli Partizán****

Ing. Michal Kič – majiteľ HOTELA PARTIZÁN****

 

X