Pamiatky v okolí Nízkych Tatier

Slovenčina

Tipy na pamiatky v okolí Nízkych Tatier

Či už ste na wellness pobyte u nás alebo sa chystáte cestovať niekam do Nízkych Tatier, máme pre vás niekoľko tipov na pamiatky v okolí, ktoré by ste mohli navštíviť.

Synogóga v Brezne - nachádza sa v širšom centre mesta na Štúrovej ulici. Je jedinou židovskou pamiatkou na Horehroní. Postavená bola začiatkom 20. storočia. Po vojne prestala slúžiť svojmu pôvodnému účelu a spravili z nej sýpku a sklad nábytku. Synagóga má vysokú architektonickú hodnotu. Možno na nej vidieť viacero orientálnych prvkov. Vo vnútri je teraz expozícia “Z histórie židovskej komunity v Brezne”.

Oblasť ľudovej architektúry Drábsko - Kysuca - Odľahlá vysoko položená osada Kysuca, ktorá je súčasťou podpolianskej lazníckej obce Drábsko, predstavuje jednu z najzachovalejších oblastí ľudovej architektúry na Slovensku. Historická zástavba s pôvabnými ľudovými drevenicami, hospodárskymi dvormi, sýpkami, kaplnkou a malou zvonicou sa tu zachovala v temer nezmenenej podobe. Táto oblasť skrýva aj ďalšie zaujímavosti. Vedľajšia dedina Lom nad Rimavicou, je najvyššie položenou obcou na Slovensku (nadmorská výška niečo cez 1000 m.n.m). Drábsko tiež ponúka absolútne jedinečný výhľad. V prípade správnych poveternostných podmienok a viditeľnosti, je možné odtiaľto vidieť celú panorámu Nízkych Tatier a Vysokých Tatier zároveň!

Predajnianske vodopády - južne od obce Lopej v doline Predajnianske Čelno vznikli tieto kaskádovité vodopády. Sú vyhlásené i za prírodnú pamiatku, dosahujú výšku 5 a 2,5 metra. Vyskytujú sa tu viaceré vzácne druhy rastlín a živočíchov a tiež malé kamenné more. Pri odbočke zo značenej cesty k vodopádom sa nachádza Čelniansky tunel, čo je zaujímavá technická pamiatka. Je to jediný tunel na lesnej ceste na Slovensku i v celej strednej Európe.

 

X