10 najzaujímavejších miest, ktoré by ste rozhodne počas letnej dovolenky nemali obísť

Slovenčina

Slovensko je krajinou neobmedzených možností. Turistické chodníky, cyklo trasy, hrady, jaskyne, technické pamiatky a mnoho ďalších atrakcií môžete objaviť aj počas letnej dovolenky v Hoteli Partizán****

Ktoré si vyberiete?

 

1. Sihla

Čarovné miesto, ktoré preslávila jedna bláznivá slovenská rodina má svoje čaro v každom ročnom období. Prekrásne výhľady na Veporské vrchy si najlepšie užijete zo sedla koní. Navštívte Slovenský hucul klub a povozte sa na horských koňoch jedinečných svojou pokojnou povahou a zárukou zdolania aj najťažších terénov www.hucul.sk Výlet zakončíte nákupom mliečnych výrobkov priamo od farmárov.
Trasa pre cyklistov: https://cyklo.horehronie.sk/trasy/brezno/zakluky-cez-cierny-balog-a-sihlu

 

2. Lesnícky skanzen Vydrovo

Obľúbená turistická destinácia mnohých Slovákov. Lesnícky skanzen sa nachádza vo Vydrovskej doline asi 1 kilometra od Čierneho Balogu. Na „Chodníku lesného času“ je 86 zastávok, ktoré vám ponúknu objavné pohľady na životodarné schopnosti lesa. Zaujmú aj živé obrazy z histórie, súčasnosti a budúcnosti lesníctva. Pôsobivým doplnením areálu sú prírodné diela umelcov Ekoartu. Zo skanzenu sa môžete vrátiť do centra obce Náučným chodníkom obce Čierny Balog https://www.lesy.sk/pre-verejnost/lesnicky-skanzen/

 

3. Geografický stred Slovenska  -  Hrb

V dostupnej literatúre síce nájdete viac ako 20 rôznych stredov Slovenska, no len z Hrbu sa Vám naskytne impozantný výhľad na všetky svetové strany. Vrch Hrb (1 256 m) je severný vrchol masívu na rozmedzí Poľany a Veporských vrchov. Nachádza sa v obci Ľubietová. Najbližší začiatok túry pre našich hostí je z osady Tri Vody nad Osrblím po červenej značke.

Trasa pre cyklistov: https://cyklo.horehronie.sk/trasy/brezno/popod-hrb-na-stromp

 

4. Vláčiky

Horehronie sa môže právom nazývať Vláčikový región. Vybrať sa môžete na dobrodružnú jazdu obľúbenou úzkokoľajovou ČIERNOHRONSKOU ŽELEZNIČKOU z východzej stanice Čierny Balog na Dobroč alebo do lesníckeho skanzenu Vydrovo. www.chz.sk

Nostalgickú jazdu HOREHRONSKÝM EXPRESOM - historickým vlakom na 2 panoramatických trasách, ktoré vás nezabudnuteľnou horehronskou prírodou vedú za tradíciami, oddychom ale aj aktívnym zážitkom. https://expres.zahoramizadolami.sk/

Zážitkovú jazdu parným vláčikom OZUBNICOVOU ŽELEZNIČNOU TRAŤOU POHRONSKÁ POLHORA - TISOVEC - ktorá je jediným miestom v Európe, na ktorom si je možné v plnosti vychutnať dávno zabudnutý zážitok jazdy ozubnicovým parným vlakom na železnici normálneho rozchodu. www.zubacka.sk

Alebo sa vydajte ASTROVLAKOM na nočné pozorovanie hviezd v lesníckom skanzene Vydrovo https://horehronie.sk/astrovlak

 

5. Jaskyňa mŕtvych netopierov

Po stopách mŕtvych netopierov sa môžete vydať v Nízkych Tatrách. Jaskyňa sa nachádza v Ďumbierskom vysokohorskom krase (1750 m.n.m), 8,5 km od Hotela Partizán****. Môžete si vybrať 3 zaujímavé trasy: rodinnú (s detičkami od 8 rokov), speleotreking pre tých, ktorí už majú skúsenosti s pohybom vo vysokohorskom teréne a ovládajú lezecké návyky a pochúťku - najťažší speleotreking, ktorý si vyžaduje pokročilejšie lezecké zručnosti. Na prehliadku je nutná rezervácia vopred. http://jmn.sk/

 

6. Prameň Hrona a Sysle na Muráni

Objavte pramienok, ktorý sa počas cesty Slovenskom mení na druhú najdlhšiu rieku. Nájdete ho neďaleko obce Telgárt pod majestátnou Kráľovou hoľou. Priamo k prameňu sa môžete doviesť autom a výlet spojiť s návštevou neďalekého hradu Muráň a sysľoviska Biele vody pri Muráni. Vidieť a kŕmiť plachého sysľa vo voľnej prírode bude zážitkom na celý život!

 

7. Dobročský prales

Objavte tajomstvá tisícročného lesa. Mystická atmosféra, nedotknutá fauna a flóra...
.. nezabudnuteľným zážitkom Vás bude sprevádzať odborník.
Prales sa nachádza v nadmorskej výške od 700 do 1 000 m n. m. vo Veporských vrchoch a patrí medzi národné prírodné rezervácie a medzi sústavu území európskeho významu NATURA 2000.
Objednávky telefonicky na tel. čísle +421 901 764 766 minimálne 24 hodín pred prehliadkou.

 

8. Vajskovský vodopád

Vydajte sa na nenáročnú túru krásnou Vajskovskou dolinou. Budete očarení malebnými zákutiami Vajskovského potoka, pokojom a tichom. V poslednej tretine sa charakter túry zmení a ukážu sa Vám majestátne nízkotatranské hole. Čerešničkou na konci putovania bude 9 metrov vysoký vodopád. Túra začína aj končí v Dolnej Lehote, cestou späť sa môžete osviežiť v rekreačnej oblasti Krpáčovo s jazerom s možnosťou kúpania.

 

9. Po zbojníckych chodníčkoch

Zbojnícka družina Jakuba Surovca počas svojej existencie často unikala pandúrom Čertovou dolinou. Priamo po ich stopách sa dnes môžete vydať aj Vy. Trasa začína pri legendárnom salaši Zbojská a vedie po skalách a balvanoch, nutnosťou je preto pevná nepremokavá obuv. V doline môžete objavovať prírodné (aj zbojnícke) poklady a náučné zastávky. Po túre Vám dobre padnú špeciality slovenskej kuchyne a syrové výrobky Salaša Zbojská.

 

10. Tajomné komnaty

Prší? Nevadí. Dážď praje návšteve izieb plných tajomných nástrah. Legenda o jedinom slovenskom upírovi Prdimuchovi ožíva v jeho pamätnej izbe plnej strašidelných úloh v Hornej Lehote. Pomôžte Fonfe oslobodiť jej milovaného Jána Lehotského od zlého ducha upíra Prdimuchu a uniknúť z izby skôr ako napadne duch upíra Prdimuchu aj Vás.  
Ťažšou možnosťou je Escape room v Mýte pod Ďumbierom. Dostanete sa za 60 minút z miestnosti? Zažijete pocit strachu, stresu, zúfalstva, ale aj radosti z každej vyriešenej úlohy, ktorá Vás vedie o krok bližšie ku otvoreniu dverí.
Obe aktivity je nutné objednať vopred: upírska izba na tel. č. na tel. č. +421903513535, escape room info@escapebrezno.sk.

 

 

X