Bežecké lyžovanie - jeden z najzdravších športov

Slovenčina

Čo by ste mali vedieť o bežeckom lyžovaní

 

Tento zimný šport je jeden z najzdravších vôbec, vďaka kombinácii typu pohybu a miesta jeho vykonávania. Posilňuje celé telo a zároveň nezaťažuje kĺby, čo je výhodou oproti behu. Je to pohyb v prírode, na čerstvom vzduchu a typicky aj vo vyššej nadmorskej výške, čo je všetko prospešné pre zdravie. Konkrétne to prospieva srdcovo-cievnemu systému, posilní to srdce a pľúca a prekrví celé telo.

 

Aby vám bežkovanie naozaj prinieslo tieto benefity, treba sa v ňom aj vyznať. Základným predpokladom je priaznivé počasie, dostatok snehu a terénov pre bežecké lyžovanie. Ak plánujete bežkovať viac ako hodinu, treba myslieť aj na vhodné stravovanie pred a po bežkovaní, aby ste nedostali kŕče či závrat. Určite nechoďte s prázdnym žalúdkom a ani nejedzte ťažko stráviteľné jedlá pred športovaním. Ideálne je si dať chvíľu predtým ľahko stráviteľné sacharidy (napr. banán). Takisto pitný režim je dôležitý, aby nedošlo k dehydratácii. Vhodné je napiť sa vody 15 minút predtým, než vyrazíte. Určite však nie sladené a kofeínové nápoje. Na dlhšiu túru je dobré mať so sebou iontový nápoj.

 

Správna lyžiarska výbava je ďalším dielom skladačky. Oblečenie musí byť priedušné a nepremokavé. Do chladu sa odporúča obliecť si 3 vrstvy - termoprádlo, druhú vrstvu ktorá udržuje teplo v tele a tretiu ktorá chráni pred poveternostnými vplyvmi. Rukavice by mali byť v dlaňovej časti vystužené materiálom odolným voči oderu. Samotné bežecké lyže si treba vybrať na mieru. Čo sa týka lyžiarskych palíc, mali by byť o 30cm kratšie ako je vaša výška a mali by mať regulovateľné putko. Viazania a topánky na bežecké lyžovanie musia byť vzájomne kompatibilné, najlepšie je ich kúpiť spolu.

 

Tento zdraviu veľmi prospešný šport je u nás čoraz viac obľúbený, a niet sa prečo diviť. Máme na to vhodné lokality a lyžiarske strediská aj s upravenými traťami na bežkovanie.   

 

 

X