Skialpinizmus

Niet krajšieho pocitu, ako vyšlapať si svoju zimnú cestu až na vrchol a za odmenu zlyžovať do doliny...Myslíte si to aj Vy?
Na Horehroní splníme Vaše skialpinistické sny. 

 

 

 

Z pohľadu skialpinizmu je zaujímavá najmä centrálna časť Nízkych Tatier - od Derešov po Ďumbier, východná časť - oblasť Kráľovej Hole a hlavný hrebeň – zimný prechod. Atraktívna je najmä severná časť, ktorá je strmšia s množstvom žľabov. Južná časť je plochá - široké pláne poskytujú nekonečné možnosti pre vyznávačov freeride.

V návštevnom poriadku Národného parku Nízke Tatry (NAPANTu) sú vyhradené miesta pre skialpinistov - v lokalitách je povolený v dennom čase hodinu po východe a hodinu pred západom slnka, v skialpinistických areáloch len od 15.12. do 30.4. Najobľúbenejšie areály:
- skialpinistický areál Chopok, ohraničený líniou: Zadná voda – sedlo Poľany – Dereše – Oblaz – dolina Trangoška – Halašova jama – sedlo medzi Veľkým Gápľom a Kozími chrbtami – dolinkou potoka Mlynná – sedlo pod Králičkou – Chata M.R.Štefánika – Ďumbier – Krúpova hoľa – Široká dolina;
- skialpinistický areál Kráľova hoľa, ohraničený líniou: Kráľova hoľa – sedlo Snežná jama (cestou k vysielaču) – Kráľova skala – hranica NAPANT (po červenej TZT) – hranicou NAPANT – hrebeň Vyšné Rovienky – sedlo medzi Kráľovou hoľou a Strednou hoľou – Kráľova hoľa.

 

 

X